Sports

Bez Spartaku v Evropě, bez Rusů všude jinde. Fotbal se chystá na “neruskou éru”


Válka na Ukrajině a ruské vojenské operace v zemi východní Evropy nevnímají jen obyčejní lidé, ale pocítí je také sportovci. O situace v hokejovém světě už jsme informovali, od Ruska se ale distancuje také světový fotbal. Vedení FIFY a UEFY informovalo o tom, že vyřadí všechny ruské fotbalové kluby a reprezentace z mezinárodních soutěží.

Mluvilo se o tom už nějaký pátek a veřejnost byla spíše skeptická. Vyřadí fotbaloví mocnáři Rusko z fotbalové scény? Či nikoliv? Na tuto otázku se snažil odpovědět nejeden fotbalový expert. Výsledný nápad ale musel přijít až ze strany těch nejpovolanějších. A nakonec také přišel.

„Celý fotbal je jednotný a plný solidarity ke všem lidem na Ukrajině. Oba předsedové doufají, že situace na Ukrajině se velmi rychle a výrazně zlepší a fotbal bude nástrojem k míru a jednotě,“ uvedli ve společném prohlášení zástupci FIFY a UEFY.

Kritika se na světovou fotbalovou federaci FIFA a evropskou asociaci UEFA valila ze všech stran. Nejprve se vše zdálo bezvýchodné, po tlaku z Mezinárodního olympijského výboru a apelu ze stran některých předních evropských reprezentačních svazů, včetně Česka, se rozhodlo.

FIFA a UEFA vyřadí ruské fotbalové kluby a mezinárodní týmy ze všech akcí po jejich taktovkou. Což by v praxi mohlo znamenat, že třeba ruský národní výběr bude mít zatarasenou cestu na mistrovství světa do Kataru. Se „Sbornou“ se mohli v případě postupu potkat i Češi.

„Z interního prostředí jsme měli signály o tom, že situace směřuje k tomuto rozhodnutí. Zvlášť poté, co se k pozici Polska, Švédska a České republiky začaly přidávat další svazy,“ informoval na webu českého fotbalu předseda asociace Petr Fousek.

Spartak končí v Evropské lize

Kromě národních týmů pocítí sankce také některé kluby. Zejména jeden, který stále figuruje v osudí Evropské ligy. Zenit skončil po dvojzápase s Betisem, Spartak Moskva ale jako vítěz skupiny zatím do dění v soutěži nezasáhl. A už ani nezasáhne. Na bitvy s Lipskem by podle deníku Bild dojít nemělo.

Spartak Moskva, jehož kmenovým hráčem je také český záložník Alex Král, si další zápas v Evropě nezahraje, dál by tak bez boje mělo postoupit Lipsko. Mimo kluby řeší nepříjemnosti také ruská firma Gazprom, jeden z klíčových a největších sponzorů UEFY.

Už před týdnem skončilo partnerství společnosti s německým Schalke04, teď se od Gazpromu distancuje také celá UEFA.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.