Sports

Čech, který pobláznil New York. Od slavného nájezdu Marka Malíka uplynulo 16 let


Voráček, Pastrňák nebo Hertl. To jsou hvězdy, které v současné době dělají radost jak České republice, tak fanouškům zámořské NHL. Také v minulosti se ale několik Čechů zapsalo do historie nejslavnější hokejové ligy světa. Dějiny psal přesně před 16 lety také obránce Marek Malík. Jeho nájezd je doteď považován za nejlepší, který kdy soutěž viděla.

Český hokej přispěl do dění v NHL několika skvělými hráči. Počínaje Jaromírem Jágrem nebo Patrikem Eliášem a konče Dominikem Haškem nebo Jaroslavem Pouzarem. Někteří jedinci nikdy nic moc velké nevyhráli, i tak se ale do povědomí veřejnosti zapsali nesmazatelným písmem.

Ostravský bek Marek Malík toho ve své kariéře zažil spoustu. Oblékal dres Vancouveru, Hartfordu, Tampy Bay, Caroliny, se kterou v sezoně 2001/2002 prohrál finále Stanley Cupu, největší díru do světa ale udělal v New Yorku Rangers. Přesně 26. listopadu roku 2005 mu město leželo u nohou.

Kölzig jako divák

Malík hrával za Rangers celkem tři sezony, byla to však hned ta první, která z něj udělala miláčka publika. Utkání „Jezdců“ a Washingtonu Capitals skončilo nerozhodně po dvou gólech na obou stranách, o vítězi tak musely rozhodnout až nájezdy.

Ty byly nekonečné. Až do roku 2014 šlo o nejdelší sérii v historii celé NHL. Konec nadešel až v nájezdu číslo 15 z pohledu Rangers. K němu se postavil Marek Malík. Vytáhlý bek, který dal v oné sezoně jen 2 góly. Předvedl ale parádu, na kterou doteď vzpomíná celá liga.

„Viděl jsem všechny před sebou. Olie byl neuvěřitelný. Pochytal střely i blafáky. Pomyslel jsem si, že ho zkusím překvapit,“ prozradil Malík před lety českým médiím. Překvapení to bylo ohromné. Malík najel ke brankáři Kölzigovi, puk si hodil mezi nohama za sebe a vypálil do šibenice.

 „Kdybych to nedal, udělal bych ze sebe totálního troubu. Ta klička ale ve skutečnosti není těžká. Je jednodušší, než vypadá. Ani na okamžik mě tehdy nenapadlo, že by to nevyšlo,“ smál se Malík. Jeho nájezd je považován za nejlepší v historii.

Co na to slavný gólman Olaf Kölzig? „Byla to fakt sranda. Na téhle úrovni, Madison Square Garden, sobota večer… Nečekal bych, že zrovna Malík udělá tohle,“ řekl tehdy po skončení utkání. Malík nastartoval euforii.

Malík ukončil kariéru v roce 2014, stal se trenérem a funkcionářem, příjmení ale z hokejového světa nevymizelo. Jeho syn Nick chytá a celkem se mu vede. Dříve strážil branku Třince, české mládežnické „repre“, v současné době hraje ve Finsku.
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

close