Sports

Celý svět řeší Djokoviče. Očkovací výjimka neplatí, australské úřady jej ženou k soudu


Srbský tenista Novak Djokovič je nositelem jména, které v posledních hodinách hýbe světem sportu. Zarytý odpůrce očkování se vydal do země protinožců na Australian Open, k jeho smůle se ale turnaje mohou zúčastnit jen očkovaní. Pravidla jsou pravidla, Djokovič nejprve uvízl na letišti, pak byl přesunut na hotel, kde počká na pondělní soud.

Při zmínce letiště v Melbourne se všichni, kdo už o kauze kolem Djokoviče slyšeli, pousmějí. Světová jednička, nejlepší tenista loňského roku a žhavý kandidát na vítěze Australian Open se dost možná na prvním grand slamu sezony ani nepředstaví. Důvod? Nemá očkování.

Úřady v Austrálii už před časem jasně řekly, že kdo nebude mít dokončenou vakcinaci, na turnaji startovat nebude. Což pro Novaka představuje problém. Výjimku pro start na turnaji možná od lékařů dostal, podmínky vstupu do země ale nesplnil, vízum mu bylo namítnuto a majiteli 20 grand slamů dokonce hrozilo, že bude ze země vyhoštěn.

„Vízum pana Djokoviče bylo zrušeno. Pravidla jsou pravidla, zvláště pokud jde o naše hranice. Nikdo není nad těmito pravidly. Naše přísná hraniční politika byla zásadní pro to, aby Austrálie měla jednu z nejnižších úmrtností na covid na světě, jsme i nadále ostražití,“ komentoval situaci na Twitteru australský ministerský předseda Scott Morrison.

Počká si na soud

Deportace se nakonec konat nemusela. Djokovičovi sice na letišti v Melbourne vzali telefon a znemožnili mu s kýmkoliv komunikovat, nakonec ale zástupci australských úřadů povolili a poslali „Djokera“ na hotel. Tam počká na pondělní soud a verdikt.

Co bude dál? Pokud se všechno stihne vyřešit do startu Australian Open, které je na programu od 17. ledna, má Djokovič klid. V opačném případě bude muset z Austrálie zmizet. „Neposkytneme Novaku Djokovičovi individuální podporu při žádosti o víza, aby se zúčastnil Australian Open 2022,“ informuje ministryně sportu státu Victoria Jaala Pulfordová.

Prezident za Djokovičem stojí, Nadal však nikoliv

Svět má o situaci kolem tenisty jasno. Někteří vtipkují, zásobují sociální sítě narážkami a vtipnými fotky či videy, jiní berou věc na těžší váhu.

Jako třeba prezident Srbska. Aleksandar Vučič napsal na svůj Instagram, že za Novakem stojí celá země. „Řekl jsem našemu Novakovi, že je s ním celé Srbsko a že naše úřady dělají, co mohou, aby to obtěžování nejlepšího tenisty světa okamžitě skončilo,“ prozradil.

Kdo očkování má a podobné trable řešit nemusí, je Rafael Nadal. Ten se vyjádřil po svém a tvrdí, že každý má právo volby. Pak si ale musí nést následky.

„Samozřejmě, každý má právo udělat si vlastní rozhodnutí, ta ale pak mají svoje následky. Situace, která nastala, se mi nelíbí. Svým způsobem je mi ho líto. Na druhou stranu, znal podmínky (ke startu na Australian Open) řadu měsíců dopředu, takže za své rozhodnutí si nese následky,“ myslí si Nadal.

Jak celý problém okolo Djokoviče dopadne? Nechme se překvapit. Faktem je, že kdyby na Australian Open startoval a vyhrál, přepsal by dějiny. Ještě navíc s podobným průběhem? Téměř příběh pro Hollywood.
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

close