Lifestyle

Here’s your full 2022 Milwaukee Film Festival schedule



The summer time film season is sort of upon us – and in Brew City, we’re fortunate as a result of film mania arrives early because of the Milwaukee Film Festival, making its superb return to the massive display in 2022. 

After a two-year digital hiatus, the best two weeks of the 12 months – April 21 by means of May 5, in 2022’s case – are again the place they belong: on the massive display in a number of the metropolis’s loveliest film venues, with a crowd of fellow movie lovers laughing, crying and generally being very confused on the identical time. 

Not all the things is precisely the identical from these halcyon days of 2019. For occasion, the digital element stays for these nonetheless warming as much as returning to the cinema – or for individuals who by no means need the movie-watching to cease, even after the projectors flip off for the evening – with 58 p.c of the picks out there from the consolation of your sofa. The annual dance get together screening “Stop Making Sense” can be gone (*sheds tear*), changed this 12 months by its religious sequel “American Utopia.” (*tear says by no means thoughts and slides again into eye*)

But one factor has stayed fixed from each The Before Times and the previous two years: The Milwaukee Film Festival has a ton of superior films so that you can watch. 

After weeks of tantalizing teases on social media, the competition revealed the complete lineup of films headed to screens throughout the town. And per common, it is an excellent plethora of choices for all tastes and preferences (apart from individuals who like boring and lame issues – there’s nothing for you right here).

With nearly 300 films on the docket, the 2022 Milwaukee Film Festival has a bit of of all the things. There’s feature-length epics alongside shorts that pack lots of cinema into a brief working time. You can see well-known faces (John Boyega, Tilda Swinton, Javier Bardem, Dakota Johnson) proper after catching some outstanding unknowns delivering star-making performances. Documentary picks hit on severe matters like Russian politics, training and civil rights … to considerably much less severe matters just like the invention of the automat, aggressive table-setting contests and a Pez smuggler.

Rock docs showcasing the likes of Buddy Guy and Charli XCX? The 2022 Milwaukee Film Festival has that. Movies for youths and films very a lot NOT for youths? The 2022 Milwaukee Film Festival has that. A Finnish film about a bit of woman who befriends a rising monster egg? Sure, someway the 2022 Milwaukee Film Festival has that too.

And that is someway simply the tip of this very cool cinematic iceberg. (I did not even get to the documentary about males who love cats referred to as “Cat Daddies.”) As all the time with the movie competition, if there’s nothing amongst their picks that piques your curiosity, you may simply not have any pursuits. 

Full movie descriptions, the complete digital program ebook and tickets (whether or not for the entire slate or simply for the digital screenings) can be found on Milwaukee Film’s web site. But that can assist you map out your movie competition plan of assault – whether or not you are binging from residence or returning to the basic theater-hopping method for in-person showings – here is the day-by-day schedule to all the things the 2022 Milwaukee Film Festival has to supply beginning halfway by means of the month.

Here’s to disappearing into glowing darkish rooms for 15 days, here is to consuming Milk Duds and popcorn as your day by day meals, and here is to seeing everybody again on the films as soon as once more because of the Milwaukee Film Festival.

Oriental Theatre – Main House

6:30 p.m. – “The Pez Outlaw”

Oriental Theatre – Main House

1 p.m. – “Exposing Muybridge”

4 p.m. – “The Velvet Queen”

7 p.m. – “Linoleum”

11:59 p.m. – “Shorts: The Best Damn F*#@ing Midnight Program Ever. Shit.”

Oriental Theatre – Side Houses

Noon – “Utama”

12:30 p.m. – “Love, Spells, and All That”

2:30 p.m. – “Zero Gravity”

3:15 p.m. – “The Pez Outlaw”

4:45 p.m. – “Montana Story”

6:15 p.m. – “The Job of Songs”

7:45 p.m. – “Hypochondriac”

9 p.m. – “Neptune Frost”

11 p.m. – “You Are Not My Mother”

Avalon Theater

1 p.m. – “Estacion Catorce”

3:30 p.m. – “Wildhood”

6:30 p.m. – “Hockeyland”

9:45 p.m. – “Medusa”

Times Cinema

1 p.m. – “For the Left Hand”

3:30 p.m. – “Let Me Be Me”

6:30 p.m. – “Calendar Girls”

9:30 p.m. – “Whether the Weather is Fine”


Oriental Theatre – Main House

10 a.m. – “Kids Shorts: Size Small”

12:15 p.m. – “Let the Little Light Shine”

4 p.m. – “Messwood”

7 p.m. – “Really Good Rejects”

10 p.m. – “Beyond the Infinite 2 Minutes”

Oriental Theatre – Side Houses

10:30 a.m. – “Icarus and the Minotaur”

11 a.m. – “The Other Tom”

12:45 p.m. – “Sweetheart”

1:45 p.m. – “Mama Bears”

3:30 p.m. – “MAIKA”

4:30 p.m. – “Memory Box”

6:30 p.m. – “Shorts: Stranger Than Fiction”

7:30 p.m. – “Grain”

9:30 p.m. – “892”

10:30 p.m. – “I Dreamed of a Psychopomp”

Avalon Theater

10 a.m. – “Scarborough”

1:30 p.m. – “The Martha Mitchell Effect”

3:45 p.m. – “Vinyl Nation”

6:30 p.m. – “Ali & Ava”

9:15 p.m. – “Saloum”

Times Cinema

10:30 a.m. – “Kids Shorts: Size Large”

1:30 p.m. – “GenreQueer Shorts”

4 p.m. – “Homebody”

6:30 p.m. – “Futura”

9:30 p.m. – “Piggy”


Oriental Theatre – Main House

10:30 a.m. – “Teen Screen Shorts: Finding Home”

1:15 p.m. – “The Exchange. In White America. Kaukauna & King 50 Years Later”

4:30 p.m. – “The 8th”

7:30 p.m. – “Memoria”

Oriental Theatre – Side Houses

10 a.m. – “A Butterfly’s Heart”

11 a.m. – “Klondike”

12:45 p.m. – “A Love Song”

1:45 p.m. – “A Distant Place”

3:15 p.m. – “Bad Axe”

5 p.m. – “Yuni”

6:45 p.m. – “ClayDream”

8 p.m. – “The Youth Governor”

10 p.m. – “Shorts: Out of This World”

Avalon Theater


10:30 a.m. – “Kids Shorts: Size Medium”

12:30 p.m. – “Samichay, in Search of Happiness”

3 p.m. – “Shorts: Stories We Tell”

6 p.m. – “Cat Daddies”

9 p.m. – “Me and the Beasts”

Times Cinema

11 a.m. – “Peace By Chocolate”

1:30 p.m. – “Joy Womack: The White Swan”

4 p.m. – “Queen of Glory”

6:30 p.m. – “Bitch Ass”

9:30 p.m. – “A Life On the Farm”


Oriental Theatre – Main House

2:15 p.m. – “Shorts: Let’s Get Animated”

4:30 p.m. – “Love, Spells, and All That”

7:30 p.m. – “The Milwaukee Show I”

Oriental Theatre – Side Houses

1 p.m. – “Cine Sin Fronteras Shorts”

1:30 p.m. – “Aloners”

3:30 p.m. – “Stay Prayed Up”

4 p.m. – “Ali & Ava”

5:45 p.m. – “Boycott”

6:45 p.m. – “Keep the Cameras Rolling: The Pedro Zamora Way”

8 p.m. – “Down with the King”

Avalon Theater

1 p.m. – “The Automat”

3:30 p.m. – “Barbara Lee: Speaking Truth to Power”

6 p.m. – “Cadejo Blanco”

9 p.m. – “Shorts: Surprise, Surprise!”

Times Cinema

12:30 p.m. – “We Are As Gods”

3:15 p.m. – “Nowhere Special”

6 p.m. – “Invisible: Gay Women in Southern Music”

9:15 p.m. – “Gemmel & Tim”


Oriental Theatre – Main House

1:30 p.m. – “Shorts: Grab Bag 2022”

4 p.m. – “Refuge”

6:30 p.m. – “Shorts: Date Night”

9:15 p.m. – “Deep Woods”

Oriental Theatre – Side Houses

12:15 p.m. – “Costa Brava, Lebanon”

12:45 p.m. – “After Sherman”

3 p.m. – “Cat Daddies”

3:30 p.m. – “The Other Tom”

6 p.m. – “Death By Chocolate”

7 p.m. – “Finding Loren”

8:30 p.m. – “Millie Lies Low”

Avalon Theater

12:15 p.m. – “Breaking Bread”

2:30 p.m. – “Scarborough”

6 p.m. – “We Feed People”

9 p.m. – “GenreQueer Shorts”

Times Cinema

12:30 p.m. – “Girl Picture”

3:15 p.m. – “Anonymous Sister”

6:30 p.m. – “Belle”

9:30 p.m. – “Hatching”


Oriental Theatre – Main House

2 p.m. – “Shorts: Stories We Tell”

4:30 p.m. – “Super-Secret Members Screening”

7:30 p.m. – “Super-Secret Members Screening”

Oriental Theatre – Side Houses

Noon – “Samichay, in Search of Happiness”

12:30 p.m. – “Unclenching the Fists”

3 p.m. – “Utama”

3:30 p.m. – “Homebody”

5:30 p.m. – “The Cathedral”

6 p.m. – “Hit the Road”

8:30 p.m. – “We Are As Gods”

9 p.m. – “Bitch Ass”

Avalon Theater

12:30 p.m. – “Memory Box”

3:15 p.m. – “Mama Bears”

6 p.m. – “Down with the King”

9 p.m. – “Perejil”

Times Cinema

12:45 p.m. – “Keep the Cameras Rolling: The Pedro Zamora Way”

3:30 p.m. – “Lingui, the Sacred Bonds”

6 p.m. – “Teen Screen Shorts”

8:45 p.m. – “I Dreamed of a Psychopomp”


Oriental Theatre – Main House

2 p.m. – “Last Film Show”

5 p.m. – “Buddy Guy: Chase the Blues Away”

8 p.m. – “The Thing” (with a stay “Cinebuds” podcast)

Oriental Theatre – Side Houses

1:30 p.m. – “Millie Lies Low”

3:15 p.m. – “Tug of War”

4:30 p.m. – “The Youth Governor”

6 p.m. – “Blind Ambition”

7 p.m. – “Anais in Love”

9 p.m. – “Beyond the Infinite 2 Minutes”


Avalon Theater

1 p.m. – “The Pursuit of Perfection”

3:30 p.m. – “Daughter of a Lost Bird”

5:45 p.m. – “Gabi, Between Ages 8 and 13”

8:15 p.m. – “Shorts: Date Night”

Times Cinema

12:30 p.m. – “Cadejo Blanco”

3:45 p.m. – “The Milwaukee Project”

6:30 p.m. – “Girl Picture”

9:15 p.m. – “One Pint at a Time”


Oriental Theatre – Main House

12:30 p.m. – “Joy Womack: The White Swan”

3:30 p.m. – “Sirens”

6 p.m. – “Navalny”

9:30 p.m. – “Queen of Glory”

11:59 p.m. – “Hatching”

Oriental Theatre – Side Houses

1 p.m. – “Shorts: Stranger Than Fiction”

1:30 p.m. – “Estacion Catorce”

4 p.m. – “Shorts: Surprise, Surprise!”

4:30 p.m. – “Great Freedom”

6:30 p.m. – “Anonymous Club”

7:30 p.m. – “imperfect”

9 p.m. – “Medusa”

10:30 p.m. – “Me and the Beasts”

Avalon Theater

1:15 p.m. – “The 8th”

4 p.m. – “Finding Loren”

7 p.m. – “Jesus Lopez”

9:30 p.m. – “Cannon Arm and the Arcade Quest”

Times Cinema

1:30 p.m. – “Apples”

4 p.m. – “Hockeyland”

7 p.m. – “As In Heaven”

9:30 p.m. – “Saloum”


Oriental Theatre – Main House

12:30 p.m. – “Bitterbrush”

4 p.m. – “For the Left Hand”

7 p.m. – “David Byrne’s American Utopia”

10 p.m. – “Watcher”

Oriental Theatre – Side Houses

10 a.m. – “A Butterfly’s Heart”

10:30 a.m. – “Daughter of a Lost Bird”

1 p.m. – “Let Me Be Me”

1:30 p.m. – “Anonymous Sister”

3:30 p.m. – “One Road to Quartzsite”

4:30 p.m. – “What We Leave Behind”

6:30 p.m. – “After Sherman”

7:30 p.m. – “Straighten Up and Fly Right”

9:30 p.m. – “A Life on the Farm”

11 p.m. – “You Are Not My Mother”

11:59 p.m. – “Piggy”

Avalon Theater

10:30 a.m. – “Kids Shorts: Size Small”

1 p.m. – “One Pint at a Time”

4 p.m. – “Futura”

7 p.m. – “Charli XCX: Alone Together”

9:30 p.m. – “Hypochondriac”

Times Cinema

10:30 a.m. – “Kids Shorts: Size Medium”

1 p.m. – “The Milwaukee Project”

4 p.m. – “Cinema Sabaya”

6:30 p.m. – “Riotsville, USA”

9 p.m. – “Shorts: The Best Damn F*#@ing Midnight Program Ever. Shit.”


Oriental Theatre – Main House

11:30 a.m. – “The Milwaukee Youth Show”

3:30 p.m. – “The Good Boss”

6:30 p.m. – “Cha Cha Real Smooth”

9:30 p.m. – “Klondike”

Oriental Theatre – Side Houses

10:30 a.m. – “North By Current”

11 a.m. – “Kids Shorts: Size Large”

1:30 p.m. – “Set!”

2 p.m. – “Gagarine”

4:30 p.m. – “Last Film Show”

5 p.m. – “Refuge”

7:30 p.m. – “Cine Sin Fronteras Shorts”

8 p.m. – “Whether the Weather is Fine”

10 p.m. – “Anonymous Club”

Avalon Theater

10:15 a.m. – “imperfect”

1 p.m. – “MAIKA”

5 p.m. – “Anais in Love”

7 p.m. – “The Conservation Game”

10 p.m. – “Good Madam”

Times Cinema

10:15 a.m. – “Icarus and the Minotaur”

12:30 p.m. – “Stay Prayed Up”

3:15 p.m. – “The Exchange. In White America. Kaukauna & King 50 Years Later”

6 p.m. – “Let the Little Light Shine”

9 p.m. – “They Want Me Gone”


Oriental Theatre – Main House

1:30 p.m. – “Invisible: Gay Women in Southern Music”

5 p.m. – “The Automat”

8 p.m. – “The Milwaukee Show II”

Oriental Theatre – Side Houses


1 p.m. – “Zero Gravity”

2 p.m. – “Jesus Lopez”

3:30 p.m. – “ClayDream”

4:30 p.m. – “Exposing Muybridge”

6:30 p.m. – “Neptune Frost”

7 p.m. – “Shorts: Let’s Get Animated”

9:30 p.m. – “892”

Avalon Theater

1:15 p.m. – “Wildhood”

4 p.m. – “Blind Ambition”

6:45 p.m. – “The Blind Man”

9 p.m. – “One Road to Quartzsite”

Times Cinema

3:30 p.m. – “Buddy Guy: Chase the Blues Away”

6 p.m. – “Sweetheart”

9 p.m. – “Black Lens Shorts”


Oriental Theatre – Main House

4 p.m. – “Montana Story”

7 p.m. – “Look At Me: XXXTentacion

Oriental Theatre – Side Houses

12:30 p.m. – “As In Heaven”

2 p.m. – “Free Chol Soo Lee”

3 p.m. – “Shorts: Grab Bag 2022”

5 p.m. – “Lingui, the Sacred Bonds”

6 p.m. – “Breaking Bread”

7:30 p.m. – “Beba”

9 p.m. – “Good Madam”

10 p.m. – “Shorts: Out of This World”

Avalon Theater

1 p.m. – “A Love Song”

4 p.m. – “North By Current”

6:30 p.m. – “The Cathedral”

9:30 p.m. – “Sirens”

Times Cinema

1 p.m. – “Grain”

3:30 p.m. – “Private Desert”

6:30 p.m. – “Messwood”

9:30 p.m. – “Apples”


Oriental Theatre – Main House

1 p.m. – “Black Lens Shorts”

4 p.m. – “Bad Axe”

7 p.m. – “Barbara Lee: Speaking Truth to Power”

10 p.m. – “Watcher”

Oriental Theatre – Side Houses

2 p.m. – “The Gravedigger’s Wife”

4:30 p.m. – “We Feed People”

5 p.m. – “Gemmel & Tim”

8 p.m. – “Charli XCX: Alone Together”

Avalon Theater

1:15 p.m. – “The Velvet Queen”

4 p.m. – “Unclenching the Fists”

6:45 p.m. – “Gagarine”

9:30 p.m. – “Belle”

Times Cinema

1:45 p.m. – “Great Freedom”

4:45 p.m. – “Nowhere Special”

7:30 p.m. – “Deep Woods”


Oriental Theatre – Main House

5:30 p.m. – “The Job of Songs”

8 p.m. – “Petite Maman”

Oriental Theatre – Side Houses

1 p.m. – “Calendar Girls”

1:30 p.m. – “Tug of War”

3:30 p.m. – “Private Desert”

4:30 p.m. – “Costa Brava, Lebanon”

6:30 p.m. – “Aloners”

7:30 p.m. – “The Pursuit of Perfection”

Avalon Theater

3:30 p.m. – “Bitterbrush”

6 p.m. – “They Want Me Gone”

Times Cinema

1:30 p.m. – “Perejil”

4 p.m. – “Straighten Up and Fly Right”

6:30 p.m. – “Free Chol Soo Lee”


  • “The 8th” – out there beginning Monday, April 25
  • “892” – out there beginning Sunday, April 24
  • “A Distant Place” – out there beginning Monday, April 25
  • “A Life on the Farm” – out there beginning Friday, April 22
  • “A Love Song” – out there beginning Monday, April 25
  • “After Sherman” – out there beginning Wednesday, April 27
  • “Ali & Ava” – out there beginning Sunday, April 24
  • “Aloners” – out there beginning Tuesday, April 26
  • “Anonymous Sister” – out there beginning Wednesday, April 27
  • “The Automat” – out there beginning Tuesday, April 26
  • “Bad Axe” – out there beginning Monday, April 25
  • “Barbara Lee: Speaking Truth to Power” – out there beginning Tuesday, April 26
  • “Beyond the Infinite 2 Minutes” – out there beginning Sunday, April 24
  • “The Blind Man Who Did Not Want to See Titanic” – out there beginning Tuesday, May 3
  • “Boycott” – out there beginning Tuesday, April 26
  • “Cadejo Blanco” – out there beginning Tuesday, April 26
  • “Cannon Arm and the Arcade Quest” – out there beginning Saturday, April 30
  • “Cat Daddies” – out there beginning Monday, April 25
  • “Charli XCX: Alone Together” – out there beginning Sunday, May 1
  • “Cinema Sabaya” – out there beginning Sunday, May 1
  • “The Conservation Game” – out there beginning Monday, May 2
  • “Daughter of a Lost Bird” – out there beginning Friday, April 29
  • “Estacion Catorce” – out there beginning Saturday, April 23
  • “The Exchange. In White America. Kaukauna & King 50 Years Later” – out there beginning Friday, April 22
  • “Finding Loren” – out there beginning Friday, April 22
  • “For the Left Hand” – out there beginning Saturday, April 23
  • “Futura” – out there beginning Sunday, April 24
  • “Gabi, Between Ages 8 and 13” – out there beginning Friday, April 29
  • “Gemmel & Tim” – out there beginning Tuesday, April 26
  • “Girl Picture” – out there beginning Wednesday, April 27
  • “Grain” – out there beginning Sunday, April 24
  • “Hockeyland” – out there beginning Saturday, April 23
  • “Homebody” – out there beginning Sunday, April 24
  • “imperfect” – out there beginning Saturday, April 30
  • “Invisible: Gay Women in Southern Music” – out there beginning Tuesday, April 26
  • “The Job of Songs” – out there beginning Saturday, April 23
  • “Joy Womack: The White Swan” – out there beginning Monday, April 25
  • “Keep the Cameras Rolling: The Pedro Zamora Way” – out there beginning Tuesday, April 26
  • “Klondike” – out there beginning Monday, April 25
  • “Let Me Be Me” – out there beginning Saturday, April 23
  • “Let the Little Light Shine” – out there beginning Sunday, April 24
  • “Love, Spells, and All That” – out there beginning Saturday, April 23
  • “Mama Bears” – out there beginning Sunday, April 24
  • “Me and the Beasts” – out there beginning Monday, April 25
  • “Memory Box” – out there beginning Sunday, April 24
  • “Messwood” – out there beginning Friday, April 22
  • “The Milwaukee Project” – out there beginning Friday, April 22
  • “Montana Story” – out there beginning Saturday, April 23
  • “North By Current” – out there beginning Monday, May 2
  • “One Road to Quartzsite” – out there beginning Sunday, May 1
  • “The Other Tom” – out there beginning Sunday, April 24
  • “Queen of Glory” – out there beginning Monday, April 25
  • “Refuge” – out there beginning Wednesday, April 27
  • “Samichay, in Search of Happiness” – out there beginning Monday, April 25
  • “Scarborough” – out there beginning Sunday, April 24
  • “Set!” – out there beginning Monday, May 2
  • “Stay Prayed Up” – out there beginning Tuesday, April 26
  • “Straighten Up and Fly Right” – out there beginning Sunday, May 1
  • “Sweetheart” – out there beginning Sunday, April 24
  • “They Want Me Gone” – out there beginning Friday, April 22
  • “Utama” – out there beginning Saturday, April 23
  • “The Velvet Queen” – out there beginning Saturday, April 23
  • “We Are As Gods” – out there beginning Tuesday, April 26
  • “We Feed People” – out there beginning Wednesday, April 27
  • “What We Leave Behind” – out there beginning Sunday, May 1
  • “Wildhood” – out there beginning Saturday, April 23
  • “The Youth Governor” – out there beginning Monday, April 25
  • “Yuni” – out there beginning Monday, April 25
  • “Zero Gravity” – out there beginning Saturday, April 23
  • All shorts packages can be out there nearly beginning Friday, April 22




Source hyperlink

Leave a Reply

Your email address will not be published.