Sports

Nejrychleji kolem dvou hodin, nejhoršímu času neuvěříte. Japonci trval maraton 54 let


Maraton, běh na dlouhou trať. Jedná se o 42 kilometrů dlouhou venkovní trasu, na kterou si jen tak někdo netroufne. Kde se však tento závod objevil poprvé? Kdo je nejúspěšnějším českým maratoncem? A kdo naopak nejhorším na světě?

První zmínky o maratonu se objevují kolem roku 490 př. n. l. v době, kdy Peršané napadli Řecko. Nejpopulárnější legenda vypráví o řeckém poslovi Feidippideovi, který byl pověřen úkolem informovat aténské národy, že Řekové porazili Peršany v bitvě u Maratonu. Pheidippides, který považoval misi za důležitou, vyrazil pěšky a běžel nonstop. Po dosažení aténských bran vtrhl do vládního shromáždění, kde vyhlásil řecké vítězství. Ihned po zprávě padl na zem a zemřel vyčerpáním.

V roce 1896 se maraton objevil poprvé na olympijských hrách. Prvním vítězem maratonského běhu se stal řecký nosič vody Spyridonov Louisov, který zaběhl v čase 2 hodiny, 58 minut a 50 sekund. První český maraton se běžel v říjnu roku 1908 ze Smíchova do Dobříše. Naším nejznámějším maratonským běžcem je Emil Zátopek, který držel dlouho světový rekord. Nyní je ovšem českým rekordmanem Róbert Štefko.

Držitel světového rekordu je v současné době Eliud Kipchoge, keňský atlet, který v roce 2018 na olympijských hrách v Berlíně zaběhl v rekordním čase 2:01:39. Eliud je zároveň držitelem neoficiálního titulu doběhnutí maratonského závodu pod 2 hodiny. Jeho výkon však nemůže být brán jako oficiální, protože se neuskutečnil na olympijských hrách nebo mistrovství světa.

Nejpomalejší běžec

Za dost možná nejpomalejší maratonský výkon je považován ten, který v roce 1912 předvedl japonský atlet Šizo Kanaguri při závodu ve Švédsku. Šizo platil za velmi kvalitního běžce a nikdo by v té době neřekl, že závod skončí takto bídně. Šizo totiž po 27 kilometrech zkolaboval a nebyl schopný závod dokončit.

Rozhodl se, že ze země odjede pryč a nedá nikomu vědět. Šizo byl tedy dokonce několik let považován za nezvěstného, protože nikdo nevěděl, že zemi na severu Evropy opustil. V roce 1966 se vrátil zpátky do Švédska a závod doběhl. Tím, že pořadatelé nikdy jeho závod neukončili, jde tedy o nejdelší maratonský závod všech dob. Trval totiž neskutečných 54 let.
Source hyperlink

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close