Sports

Nejstarší člověk, který zdolal Mount Everest. Japonský děda se těšil domů hlavně na sushi


Júičiró Miura, japonský stařík, který překonává všechny hranice fyzických možností. Jak se říká, věk je pouze číslo a Miura je toho zářným příkladem. Na Mount Everest vylezl hned třikrát a ve svých 80 letech se tak stal nejstarším člověkem, který největší horu světa zdolal.

Narodil se v roce 1932 v japonském Aomori. Jeho první pokus o zdolání nejvyšší hory světa byl podniknut spolu s jeho synem v roce 2003. Poté, co v pětasedmdesáti letech úspěšně zdolal Mount Everest podruhé, rozhodl se, že ve věku osmdesáti let zkusí štěstí i potřetí. Jenomže místo tréninku ho čekala dlouhá pauza. Špatně dopadl při skoku na lyžích a zlomil si pět kostí, včetně stehenní a pánve. Lékaři mu sdělili, že bude muset být upoután na invalidní vozík a cestu nemůže podniknout.

Přesto bylo odhodlání pana Miury neskutečné. „Určitě se uzdravím. Věřím v to, že ještě jednou horu zdolám,“ pronesl tehdy. S tímto odhodláním tvrdě pracoval v každodenním rehabilitačním režimu a po třech letech se zcela uzdravil. Překonal obtíže, které byly považovány za nezvratné.

Choroba, dvě další operace

Trable však Miuru sužovaly i dál. Do odjezdu na Mount Everest zbývaly pouhé čtyři měsíce, když se objevila chronická choroba, arytmie, která ho donutila podstoupit dvě operace. Bylo považováno za nemožné, aby lezl. Ale do Himálaje vyrazil, aniž by změnil své plány. Bylo to rozhodnutí, které všechny překvapilo.

Tak v roce 2013 začal svůj třetí útok na Mount Everest, kde potkal další sérii bojů, které byly životu nebezpečné. V táboře, který se nachází 5 kilometrů nad hladinou moře, byla hladina kyslíku ve vzduchu už jen na padesáti procentech. I když spal, zrychlil se mu tep, jako by běhal. Nemohl spát, klesla mu chuť k jídlu a ubývalo sil. Přesto musel stále dál a dál lézt po himálajských útesech. Pro osmdesátiletého muže to byla naprosto bláznivá výzva.

Nakonec ale příběh dopadl dobře a Miura vyšplhal až na samotný vrchol hory. Přiznal se, že celou dobu myslel jen na jídlo a těšil se, až si doma dá svoje oblíbené sushi. Při cestě na vrchol měl, minimálně co se týče jídla, velice omezené možnosti. Jedl stále dokola jen konzervy, rýžové koláčky a rýži samotnou.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.