Sports

Nová epocha na obzoru. Abramovič chce prodat Chelsea, v pozoru je švýcarský boháč


Chelsea by bez něj nebyla tím, čím je dnes. Fotbalový fandové i experti se shodují na tom, že nebýt Romana Abramoviče, londýnský klub by se ještě teď potácel na hraně první a druhé ligy. Úspěšná éra, která odstartovala v roce 2003, by ale mohla kvůli ruské invazi na Ukrajinu skončit. Ruský majitel přemýšlí o prodeji.

Do doby, než přišel ruský mecenáš Roman Abramovič, vyhrála Chelsea ligový titul jen jedinkrát. Od výborné sezony 1954/1955 ale spíše strádal a pohyboval se buď ve středu tabulky, nebo na pomezí nejvyšší soutěže a druhé ligy. To všechno až do klíčového roku 2003.

Právě tehdy koupil Chelsea ruský obchodník, jehož majetek dosahuje hodnot 11. nejbohatšího Rusa současnosti. Jenomže právě jeho původ teď Angličanům příliš nevodí. Do Velké Británie má kvůli vojenským manévrům Ruska na Ukrajině zakázaný vstup a před pár dny se v Chelsea vzdal vedení.

Může být ještě hůř. On sám nebo jeho společnosti by měly figurovat na seznamech těch, proti kterým budou mířeny sankce. I když Abramovič ještě sám nic nepotvrdil, mluví se o tom, že to má na Ostrovech sečtené. Britský parlament mu dokonce poradil, aby se v zemi všeho zbavil.

„Abramovič se momentálně snaží prodat všechny své nemovitosti v Anglii. A také se chce urychleně zbavit Chelsea. Společně s dalšími třemi lidmi jsme v úterý dostali nabídku klub koupit,“ prozradil médiím jistý podnikatel Hansjörg Wyss. Právě by měl být jedním ze zájemců o koupi Chelsea.

Mírotvůrce Abramovič? Britové už mu nevěří

Proti Abramovičovi se obrací řada fanoušků, ale také lidí, kteří za ní až doteď stáli. Kvůli válce na Ukrajině způsobené jeho rovnou zemí by se měl všeho, včetně Chelsea, ve Velké Británii zbavit. Sice se mluví o tom, že by majitel klubu měl finančně podporovat ukrajinskou stranu, tomu ale na Ostrovech téměř nikdo nevěří.

Ve hře je tak konec jedné velké éry, během které se Chelsea stala top klubem. Éry, kterou svým počínáním ztělesňuje kromě jiných také český brankář Petr Čech. Pět titulů v Premier League, pětkrát trofej z FA Cupu, tři Ligové poháry, dvě Ligy mistrů a jedna Evropská liga. Takový je účet Chelsea po převzetí klubu Romanem Abramovičem.

Co bude dál? Nikdo neví. Švýcarský podnikatel a Wyss tvrdí, že zájem má. Cena je ale i pro něj zatím příliš vysoká. „Zatím si říká o moc peněz. Chelsea ho stála dvě miliardy liber, ale momentálně klub nemá peníze. To znamená, že kdo do toho obchodu půjde, bude jen kompenzovat Abramovičovy ztráty,“ pronesl.

Wyss by prý rád zkompletoval obchod s dalšími šesti až sedmi investory.
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.