Sports

Plavkyně Seemanová překonala boreliózu a hlásí návrat, v tréninku ale musí brzdit


Místo obhajoby zlata z evropského šampionátu jen postupný návrat do bazénu. Česká plavkyně Barbora Seemanová překonala boreliózu a začíná znovu plavat. Její trenérka ji však brzdí.

Barbora Seemanová dobrala antibiotika a má za sebou rovněž zdravotní testy, které dopadly dobře. Úspěšně se tedy dostala z léčby boreliózy. Na návrat k závodění však ještě musí na nějaký čas zapomenout. Záměrně ji brzdí i její trenérka Petra Škábová.

Na olympijských hrách v Tokiu skončila česká reprezentantka šestá. Ale právě nedostatek odpočinku a regenerace po velkém závodě a nabitém programu způsobily následnou sérii zdravotních komplikací.

I když ji loni v září lékaři objevili vyhřezlou ploténku, absolvovala týmovou soutěž ISL. Po ní se Seemanová připravovala dál, měla před sebou velké závody. Konalo se totiž mistrovství světa i Evropy v krátkém bazénu.

Myslím, že já na odpočinek kladu důraz, ale po olympiádě na to nebyl moc prostor. Člověk chce všechno. Bára po Tokiu i přechodila nemoc a to se jí svezlo s jejím křehkým tělem do celé sezony,“ vysvětlila trenérka Škábová.

V ruské Kazani na evropském šampionátu tak Seemanová plavala nemocná. I tak získala na kraulařské dvoustovce stříbrnou medaili. „Já jsem chtěla, ať nenastupuje, ale nastoupila,“ shrnula Škábová.

Nemoc plavkyně léčila i následně v dalším kole ISL, načež pokračovala na světový šampionát v krátkém bazénu v Abú Zabí. Ten už však nedokončila, protože měla značné problémy s dýcháním. Místo avizovaných trablům se zády ale byl na vině zánět pohrudnice.

Po návratu spadla ze schodů a zlomila si žebra. Tělo bylo hodně vyčerpané. Omdlela na schodech a probudila se dole. To už je velký vykřičník, že takhle ne,“ zdůraznila trenérka.

Seemanová se musela léčit a neabsolvovala přípravu na mistrovství světa. Nepředstavila se pak ani na evropském šampionátu v italském Římě, protože ji klíště nakazilo boreliózou. „To byla rána, protože tou dobou už byla naprosto fit a ve skvělé tréninkové formě,“ myslí si Škábová.

Léčbu plavkyně absolvovala antibiotika a musela dodržovat klidový režim. „Po třech týdnech antibiotik prošla testy a zdá se být v pořádku. Minulý týden začala s lehký tréninkem. Má chuť do práce, ale kladu jí na srdce, ať jde na to pomalu,“ tvrdí trenérka.

Už před pěti lety měla 22letá Seemanová mononukleózu a také se léčit moc nechtěla. „Tehdy jsem ji vyhazovala z bazénu,“ připomíná.
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.