Sports

Po zlatu trápení. Americkou gymnastku po olympiádě provází “syndrom podvodníka”


Americká gymnastka Sunisa Leeová vybojovala zlato na letních olympijských hrách, teď však přiznala, že se u ní po zisku medaile začal objevovat tzv. Imposter Syndrome u nás známý pod názvem „syndrom podvodníka“. K léčení ji pomáhá psaní si do deníčku.

Suni Leeová prozradila, že od loňského zisku zlata na letních olympijských hrách v Tokiu bojuje s syndromem podvodníka. Devatenáctiletá gymnastka z týmu USA v rozhovoru uvedla, že po úspěchu na hrách, během nichž vyhrála ženskou soutěž ve víceboji, jí chybí sebevědomí. Celkem v Japonsku získala tři medaile.

„Mám pocit, že po olympiádě se objevovalo spoustu pochybností typu ‚Ach, neměla vyhrát olympiádu, bla, bla, bla,‘. Zasáhlo to mě, moji duši a s mojí psychikou,“ řekla americká gymnastka.

Od doby, co se Leeová stala slavnou, od ní všichni začali očekávat excelentní výkony a to na ní vyvíjelo přílišný tlak. Sama v rozhovoru uvedla, že gymnastiku začala nenávidět a chtěla ze sportovního světa odejít. Zároveň v uvedla, že jí lidé neberou jako normálního člověka, ale spíše celebritu.

„Bylo pro mě hrozně těžké vrátit se po olympiádě domů a předvádět ty úžasné výkony. Nenáviděla jsem sebe a k tomu i gymnastiku. Neměla jsem žádnou motivaci, úplně jsem vyhořela. Lidé na mě přestali koukat jako na obyčejného člověka, kterého baví sport ale spíše jako na celebritu. Úplně zapomněli, že jsem obyčejná holka,“ dodala Leeová.

Leeová si začala psát do deníku, aby se vyrovnala se svými pocity a opět nalezla úspěch na žíněnce. Minulý měsíc předvedla sestavu, která zahrnovala pohyb, jaký se v NCAA gymnastice nikdy předtím nedělal. Obdržela perfektní desítku na kladině a odnesla si domů další titul.

Syndrom podvodníka

Imposter syndrom je pocit, který se vás drží a nechce se vás pustit. Vaši hlavu naplňuje obavami, že si to, co jste dokázali, nezasloužíte. Přijde vám, že jsou na vás lidé naštvaní za to, v čem jste dobří. Syndromem podvodníka trpí mnoho známých osobností. Například Michelle Obamová přiznala, že se pocitu, že by ji lidé neměli brát tak vážně, nikdy nezbavila.
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close