Sports

Samková ladí formu na Peking. Olympijskou trať zajela nejrychleji, slaví první triumf


Někteří sportovci si olympijskou trať zvanou Secret Garden teprve představují, jiní už ale dostali šanci odjet na ní první závody. Do společnosti, která privilegium dostala, se prodrala také snowboardistka Eva Samková. Vedla si skvěle, ovládla kvalifikaci, čtvrtfinále, semifinále i finále a slaví první zlato ve Světovém poháru sezony.

Pokud má někdo ztělesňovat českou naději na olympijských hrách, jednoznačně mezi nimi figuruje také Eva Samková. Česká snowboardcrossařka je úřadující držitelkou velkého glóbu, každoročně opanuje závody Světového poháru a jinak tomu není ani letos.

Na trati v čínské Secret Garden, kde se v únoru odehrají také olympijské hry, si nejprve podmanila kvalifikaci, pak také čtvrtfinále, semifinále a finále. Samková, která závodí s pověstným knírkem pod nosem, oslavila v seriálu už celkový osmnáctý triumf.

Sama ale přiznala, že závod byl z jejího pohledu dlouhý a náročný. „Jsem unavená, opravdu unavená. Je to hodně dlouhé,“ přiznala Češka. Výhra ji ale samozřejmě těší. „Určitě je to povzbuzení. Byl to první závod a vím, jak jsem na tom,“ řekla po dojezdu novinářům.

Spokojeností hýřil i kouč Jelínek

Samková se chystala na dnešní závody i s vědomím, že její krajanka, biatlonistka Markéta Davidová, včera ovládla vytrvalostní závod Světového poháru ve švédském Östersundu. Na parádní výkon navázala a v cíli slavila. Navíc vyrovnala také rekord Lukáše Bauera.

Běžec na lyžích během své kariéry získal celkem 18 prvenství, stejně jako Samková, která může už v příštím závodě může pomýšlet na osamostatnění v čele historické tabulky zimních sportů. Na nic podobného ale samozřejmě Samková nemyslí.

Pekingská olympijská trať jí sedla, o tom žádná. Nic by ale nešlo bez tréninku. „Evka ukázala, že jsme se přes léto a podzim připravili docela dobře. Vyhrála nejen kvalifikační jízdu o parník, ale pak i všechny závodní jízdy. Zaslouženě zvítězila ve finále,“ myslí si kouč Marek Jelínek.

„Bylo to hezké taktické ježdění, v každé jízdě malá chyba na startu, ale i tak vždycky po startu vedla. Ukázala, že jsme ready,“ doplnil trenér Evy Samkové. Stříbrnou pozici uzmula Bankesová z Velké Británie, třetí místo obsadila Italka Moioliová.
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.