Sports

Transgender plavkyně ničí rekordy i soupeřky. Má mužské části těla a přitahují ji ženy


Příběh, který v současné době hýbe americkým plaváním, sepsala transgender šampionka Lia Thomasová. Ještě v roce 2019 byla mužem, stále má mužské pohlavní orgány a přitahují ji ženy. O slávu se ale rve mezi ženami, což vzbuzuje kontroverzi. Když před pár dny vyhrála plavecké mistrovství, výhru jí ze soupeřek nepřál snad vůbec nikdo.

Slovo „transgender“ ve sportu v poslední době nabírá na síle. Na olympijské hry se dostala vzpěračka z Nového Zélandu, která byla ještě před pár lety mužem. Nic sice nevyhrála, hry pokazila, už jen fakt, že se pod pěti kruhy představila, se ale mnohým nelíbil. Ještě horší situaci ale musely zažívat plavkyně na univerzitním mistrovství NCAA v Atlantě.

Psal se rok 2019 a mezi muži závodil v plavání jistý Will. Teď, o pár let později, už jde ale o Liu. Deník Sports Illustrated nazval transgender plavkyni „nejkontroverznější postavou sportu ve USA“. A vlastně není divu. Lia Thomasová láme rekordy, ničí sny svým sokyním i kolegyním a tak nějak do ženské kategorie nepatří.

Atak na světové rekordy

Thomasová začala s plaváním ve svých 5 letech a jak už bylo řečeno, tehdy ještě byla mužem. Až v dospívání se rozhodla, že podstoupí hormonální léčbu, která podle pravidel musela trvat minimálně rok, aby se dostala do kategorie žen. Tam teď ničí maxima a míří neskutečně vysoko.

„Být trans nijak neovlivnilo mou schopnost dělat tento sport a to, že mohu pokračovat v závodění, je velmi obohacující,“ prohlásila v červnu v rozhovoru pro univerzitní noviny Penn Today. Thomasová závodí za prestižní vysokou školu v Pensylvánii a včera ovládla závod na 500 metrů volným způsobem.

Když pak přišlo vyhlášení, poražené plavkyně se od ní raději distancovaly. Ještě navíc, když byla mezi poraženými také Emma Weyantová, členka americké reprezentace, která na loňských olympijských hrách vybojovala stříbro. I té Thomasová dovolila pouze druhé místo.

Soupeřky jsou z její přítomnosti zničené. Při hormonální léčbě sice přišla o množství svalové hmoty, i tak má ale neustále naprosto odlišnou tělesnou stavbu než ženy. Jen pro představu, když plavala Thomasová mezi muži, zvládla 500 metrů volně za 4:18:72, pak mezi ženami za 4:34:06. Katie Ledecká, která drží světový rekord, zvládla stejný úsek za 4:24:06.

Lia už zbořila školní rekordy na tratích 100, 200 a 500 metrů a přestat rozhodně nehodlá. I když jí soupeřky i týmové parťačky radí opak. „Bylo hrozně těžké jít do závodu s vědomím, že nemůžete vyhrát. Nikdo nemůže být tak rychlý, aby ji porazil,“ myslí si jedna ze soupeřek.

Stále má mužské orgány

Aby toho nebylo málo, slovem „peklo“ často ostatní označují i společný pobyt v šatně. Thomasová má stále mužské pohlavní orgány, navíc se měla svěřit s tím, že ji stále přitahují ženy. „Je to rozhodně trapné, protože Lia má stále mužské části těla a stále ji přitahují ženy,“ potvrdila nejmenovaná parťačka.

Škola mlčí, vedení plaveckých soutěží také. Přítomnost Thomasové v ženských kategoriích totiž oficiálně je možná a nikdo proti ní nemůže z právního hlediska nic namítat. Otázkou je snad jen to, zda je něco takového přijatelné morálně.
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.