Sports

Wright znovu usedá na šipkařský trůn. Po úžasném finále zbyly Smithovi oči pro pláč


Dva roky uběhly jako voda a pohár mistra světa zvedá nad hlavu opět skotský showman Peter Wright. Ve finále největšího šipkařského šampionátu přetlačil ve dvanácti setech srdnatě bojujícího Michaela Smithe, jenž měl vysněný titul z major turnaje již po několikáté na dosah, podobně jako v minulosti však končí jen a pouze druhý. „Snakebite“ bere 15 milionů korun a upevňuje si pozici druhého nejlepšího hráče planety.

Finále jako řemen. Nádherně gradující souboj, znovu vyplněný famózními závěry i dalším průlomem rekordu. Skotsko-anglická strhující bitva přinesla i chvilkové ztráty koncentrace či nepochopitelné chyby na doublech. I přesto se na toto finále bude bezesporu ještě dlouho vzpomínat.

Duel začal zvolna. Hned druhý leg hráče neskutečně potrápil při zavírání a k vidění bylo dokonce desáté kolo. Smith pak sice zavřel doublem 1, set ale bral na svou stranu Skot. Podobně jako set druhý.

Anglický „Bully Boy“ má za sebou v minulosti desítky prohraných finále na major turnajích, nelze opomenout nešťastné prohry v rozhodujících bitvách Masters, Matchplaye či Premier League. Finále mistrovství světa navíc hrál již podruhé, premiérovou účast zaznamenal roku 2019. Tehdy skončil na šipkách Van Gerwena. Proto bylo zcela jasné, že i kdyby ztrácel letos na Wrighta šest setů, nedá se a bude se bít až do krve.

Smith zařadil vyšší rychlostní stupeň a děly se věci. Hlava začala pracovat. Trefoval jednu 180 za druhou, precizně zavíral a po hodině a půl hry se dostal do vedení 5:4 na sety. Navíc šel podávat. Byl ve výhodné situaci, od možná rozhodujícího vedení 6:4 nebyl daleko. Své šance ale nevyužil, nechal „Snakebita“ zavřít a vyrovnat na 5:5.

Obrat a dýka do zad, to Smith určitě nechtěl

Tím i nechtěně do té doby chybujícímu Wrightovi vlil krev do žil a ze Skota se stala nezastavitelná lokomotiva. Michaelovi odešla hlava. Peter trefoval vše, co si zamanul, rychle vzal Smithovi podání, brzy vedl 6:5. A set v pořadí dvanáctý už Smith nezvládl. „Snakebite“ jej vyhrál 3:1 a nad hlavu mohl zvednout pohár Sida Waddella.

Nechybělo mnoho. Po střechu narvaná Alexandra Palace držela Smithovi palce, každý svému domácímu hráči první major titul přál. Smith navíc během zápasu překonal rekord v počtu hozených 180 na jediném MS. Doposud držel rekord Gary Anderson, Michael jej 3. ledna překonal o neskutečných 12 maximálních náhozů. Smith však znovu neuspěl…

Jeho čas možná ještě přijde, nyní se však sluší oslavovat jiného muže. Svět má staronového šipkařského šampiona! Po bok několikanásobných vítězů mistrovství světa se nyní řadí i skotská legenda Peter Wright!
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.