Sports

Zlatý orel pro Kobajašiho. Japonec vládcem Turné čtyř můstků, Češi vyhořeli


Německé a rakouské zimní areály v uplynulém týdnu hostily Turné čtyř můstků. Prestižní turnaj skokanů na lyžích, kterých bylo v historii k vidění už 69. Na ten jubilejní sedmdesátý, který skončil včera v Bischofshofenu, bude s úsměvem vzpomínat Rjoju Kobajaši. Šampion v roku 2019 ovládl tři ze čtyř podniků a vyhrál i celkově.

Ve světě skoků na lyžích není prestižnější každoroční akce než Turné čtyř můstků. Podnik, který hostí dvě německá a dvě rakouská zimní střediska, byl letos na programu už posedmdesáté a opět se bylo na co dívat. Políčeno bylo na přepis dějin, k vidění byly parádní výkony, ale i vítr.

Právě ten se postaral o klíčový moment. Oberstdorf a Ga-Pa si skokani užili na jedničku, v Innsbrucku se ale po kvalifikaci kvůli větru do hlavního závodu nešlo. Stejně jako v roce 2008 se tak dva závody odehrály v Bischofshofenu. O akci ale nebyla nouze ani tam.

Japonci chyběl kousek

Triumf na Turné čtyř můstků v letošním roce připadl japonské hvězdě Rjojuovi Kobajašimu. Ten ovládl první tři závody, a kdyby vyhrál i poslední čtvrtý, mohl podruhé v kariéře připsat tzv. Grand Slam. Jinými slovy vítězství na Turné po čtyřech vítězstvích na všech čtyřech můstcích.

To se nakonec nepovedlo, Japonec totiž, na rozdíl od roku 2019, kdy se mu počin podařil, skončil v Bischofshofenu až pátý. Ani to mu ale nevadilo, titul mu totiž už nikdo nevzal. “Jsem opravdu šťastný, že jsem zase vybojoval Zlatého orla,“ pronesl v rozhovoru Kobajaši.

Druhým prvenstvím na Turné čtyř můstků se Kobajaši zařadil do společnosti elitních skokanů. Stejně jako on dvakrát zvítězilo dalších sedm borců, tři celkové triumfy mají na kontě další tři, čtyřikrát ovládl Turné jeden skokan. Rekord drží Janne Ahonen, který má doma Zlatých orlů pět.

Čechům se nedařilo

Do dějiště Turné čtyř můstků jeli také tři čeští zástupci, bohužel pro ně ale 70. ročník nedopadl podle představ. Do hlavního závodu pronikli jen dva z nich, Filip Sakala na úvod v Oberstdorfu a Roman Koudelka v posledním Bischofshofenu.

„Nenaplnili jsme moje představy, to znamená bojovat o bodovaná místa, postupy do finálových kol. U Romana Koudelky je vidět, že každým skokem dohání tréninkové manko a stále se lepší. Viktor Polášek nedokáže předvést tréninkové skoky v těch závodních a s přibývajícími závody a čekáním na první body ho to víc a víc svazuje. Filip Sakala odjížděl s tím, že bude bojovat o účast v závodech a potřebuje odstranit některé nedostatky,“ hodnotil Turné kouč Viktor Bajc.

  • Konečné pořadí Turné čtyř můstků: 1. R. Kobajaši 1162,3 b., 2. Lindvik 1138,1, 3. Granerud 1128,2, 4. Geiger 1123,6, 5. Eisenbichler 1117,6, 6. Johansson 1107,9, …57. Koudelka 114,2, 60. Polášek (ČR) 107,3.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

close